LIFESTYLE

3 SERIE KSIĄŻECZEK, KTÓRE WARTO PRZECZYTAĆ DZIECIOM

ksiązki dla dzieci

O tym, że warto czytać dzieciom książki nie trzeba przypominać. Uważam, że miłość do słowa pisanego należy zaszczepiać swoim pociechom od wieku prenatalnego. Tak, tak możemy to zrobić czytając dzieciom na głos już  będąc w ciąży. Pytanie co warto czytać? Zawsze jak jestem w  księgarni to mam nie lada problem co wybrać. Od natłoku różnych pozycji pęka mi głowa i trudno mi się zdecydować. Na początku było łatwo, bo zaczęłam od klasyków Tuwim, Brzechwa, Chotomska…a później obrałam sobie metodę kupowania serii książeczek. Po pierwsze łatwiej mi je było znaleźć na półce, po drugie takie książeczki są ze sobą powiązane tematycznie, mają określonych bohaterów, z którymi dziecko może się utożsamiać. Oprócz książek z serii telewizyjnych takich jak Świnka Peppa, czy Dora Podróżniczka Marika upodobała sobie 3 serie:

KICIA KOCIA     Anita Głowińska

Kicia Kocia to rezolutna kotka w wieku przedszkolnym, która razem z przyjaciółmi odkrywa świat i uczy się jak poruszać się w codziennym życiu. W tej serii poruszane są tematy bezpieczeństwa, dobrego zachowania, postępowania w sytuacjach zagrożenia i miejscach użytku publicznego. Książeczka uczy szacunku do starszych i słabszych, opowiada o różnych zawodach i pokazuje właściwe relacje koleżeńskie. Piękne ilustracje są dodatkowym atutem tych książeczek. Marika uwielbia jak czytając jej przygody Kici Koci, zamieniam imię kotki na jej imię i wychodzi wtedy spersonalizowana opowieść. Z tej serii można kupić między innymi takie tytuły:

Kicia Kocia na basenie

Kicia Kocia gotuje

Kicia Kocia i straszna burza

Kicia Kocia jest chora

Kicia Kocia zakłada zespół muzyczny

Kicia Kocia gotuje

Kicia Kocia na placu zabaw

i wiele innych.

Warto wspomnieć, że „Kicia Kocia” znalazła się na liście „10 wspaniałych” według Krystyny Romanowskiej z kwartalnika RYMS.

Podobną serią, lecz obcojęzycznego autora jest „Misia Marysia”.

MISIA MARYSIA    Nadia Berkane

Misia Marysia jest misiem koalą, bystrą i miłą kilkulatką, która miewa perypetie związane z życiem przedszkolaka. Opowiadania zostały opracowane w myśl zasady: nauka przez zabawę. Misia Marysia zadaje mnóstwo pytań, tak jak każdy przedszkolak z ciekawością odkrywa świat. Oswaja dzieci z przedszkolem, ciemnością, młodszym rodzeństwem czy z nocnikiem ;). Pokazuje, że nowe rzeczy wcale nie muszą być straszne. Dodatkowym walorem tej serii jest słowniczek z nowymi wyrazami, które wystąpiły w książeczkach. Słowa dodatkowo opatrzone są obrazkami, co jest bardzo pomocne przy rozwijaniu słownictwa.

Z tej serii ukazały się między innymi:

Marysia nadąsana złośnica

Marysia jest starszą siostrzyczką

Marysia żegna pieluszkę

Marysia urządza urodziny

Marysia boi się ciemności

Marysia i wesoły dzień w przedszkolu

Kolejną serią, która pokochała Marika to książeczki:

KOLOROWE PRZYSŁOWIA   Urszula Kozłowska

KOLOROWY ALFABET  Ludwik Cichy

KOLOROWE LICZENIE Ludwik Cichy

KOLOROWE RYMOWANKI (różni autorzy)

Niezwykle edukacyjna seria opatrzona przepięknymi, kolorowymi ilustracjami. Każda książeczka uczy innej umiejętności, a nade wszystko ćwiczy pamięć co zaprocentuje w przedszkolu i w szkole, ponieważ dzieci, które mają wyćwiczone zapamiętywanie, łatwiej  się uczą. „Kolorowe rymowanki” to zbiór popularnych wyliczanek i rymowanek różnych autorów. Pełne humoru ilustracje przykuwają wzrok i pobudzają wyobraźnię. Poprzez powtarzanie rymowanek dzieci uczą się poprawnej wymowy. „Kolorowe liczenie” pozwala nauczyć się zapisu graficznego liczb, czynności przeliczania poszczególnych elementów i zrozumieć na czym polega dodawanie i odejmowanie. Natomiast „Kolorowy alfabet” powstała z myślą o dzieciach, które dopiero poznają litery. Dzieci mogą nauczyć się z niej łączenia dźwięku z zapisem graficznym. Zawarte są w niej zabawy słowem i obrazem, krótkie i wesołe rymowanki na pewno przyśpieszą naukę liter. „Kolorowe przysłowia” (ulubiona książeczka Mariki z tej serii) to świetne rymowanki wyjaśniające znaczenie przysłów polskich. Rytmiczność tekstów pozwala na ich szybkie zapamiętywanie a kolorowe obrazki przepełnione humorem na długo zapadną dzieciom w pamięć.

Jakie serie książeczek lubią wasze dzieci? Podsuńcie pomysły w komentarzach, chętnie skorzystam.

Jeśli chcecie zobaczyć moje aranżacje półek z książkami dla dzieci zapraszam TUTAJ

 

 

 

 

21 Comments

 1. Teresa M. Ebisd

  Dzięki Ci 🙂
  Książeczki wyglądają na bardzo dopieszczone przez wydawcę.
  Z chęcią po nie sięgnę, gdy będę jakiś drobiazg kupować synkowi koleżanki 🙂

  Reply
 2. ola

  Uwielbiam czytać dzieciom, bo one są bardzo wdzięcznymi słuchaczami.Twoje propozycje lektur dla przedszkolakow są świetne.Gorąco je polecam

  Reply
 3. Z twoich propozycji mam w domu kilka o Misi Marysi, starszak, mimo, że chłopiec bardzo je lubił, teraz niedługo je przejmie jego siostra. Natomiast ja jeszcze uwielbiam serię dla maluchów „”Poszukaj i znajdź: W domu, w zoo, w żłobku, w mieście, w parku, itp”, wyd. Olesiejuk. Piękna szata graficzna i usztywnione strony dla małych rączek. A dla starszaka lubię serię „Mądra mysz, książeczki, które objaśniają świat” – są tam o Zuzi dla dziewczynek i o Maksiu dla chłopców. Pouczające, interesujące, ładnie wydane i tanie, bo po ok 6 zł 🙂

  Reply
  1. magda Author

   Marika też ma książeczki z serii „Poszukaj i znajdź”, tylko już trochę z nich wyrosła, ale to prawda ,że są piękne i ciekawe dla małych szkrabów.

   Reply
 4. Moja córka, na razie od słuchania woli pokazywać co jest na obrazkach, ale wpadło mi w oko kilka pozycji, które polecasz :). Dla maluszków polecam książkę „Posłuchaj : Pierwsze słowa” Wydawnictwa Olesiejuk.

  Reply
 5. Oczywiście wszystkie trzy wyglądają ciekawie i inspirująco, jednak ostatnia propozycja skusiła mnie najbardziej – muszę się za nią rozejrzeć i kupić córce.

  No i zgadzam się z Tobą, że czytanie [już w ciąży] jest bardzo istotne dla rozwoju dziecka. Moi rodzice czytali sobie na głos, kiedy mama była ze mną w ciąży i wyszedł z tego niezły mól książkowy 🙂 Mojemu bratu nie czytali i efekt jest jaki jest, nie wiem, czy przez te 33 lata życia cokolwiek przeczytał.
  Klaudyna ostatnio opublikował…[KSIĄŻKA] Na dnie nieba, Manuela GretkowskaMy Profile

  Reply
  1. magda Author

   Tak, zupełnie zapomniałam, ale to tylko dlatego, że nie mamy tej serii w domu. Wypożyczałyśmy z biblioteki.

   Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge