LIFESTYLE

10 PRZYKAZAŃ SZCZĘŚLIWEGO CZŁOWIEKA

szczęście

Pisząc tego posta poszperałam trochę w necie w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czy Polacy uważają się za naród ludzi szczęśliwych. Znając polskie realia i stereotypy dotyczące Polaków trudno mi było uwierzyć, że TAK! Od razu dopowiedziałam sobie, że oprócz wszechogarniającego malkontenctwa cechuje nas obłuda i fałsz, albo po prostu ktoś kto opracowuje sondaże nieźle nami manipuluje. Oczywiście, nikt nie przyzna się otwarcie, że jest nieszczęśliwy ale ciągłe użalanie się, narzekanie, widzenie w czarnych barwach, zazdrość i pesymizm mówią same za siebie.

Szczęście jest pojęciem dość obszernym żeby jednoznacznie stwierdzić czym jest. Dla jednych jest to dom i rodzina, zdrowie, dla innych pieniądze, poczucie bezpieczeństwa, spędzanie czasu z przyjaciółmi. Nie bez znaczenia jest tu też płeć, okazuje się, że dla kobiet ważniejsze są sprawy rodzinne, domowe, a dla mężczyzn finansowe. Natomiast w sondażach to płeć piękna wygrywa, kobiety są szczęśliwsze. Pięknie to wszystko wygląda patrząc na tabelki, zestawienia i cyferki. Brakuje mi tu jednak jednego, jeśli naprawdę tak jest, dlaczego tego nie okazujemy? Nauczmy się to robić, powiem więcej, nauczmy się zarażać innych szczęściem! Przecież od tego się nie umiera, wręcz przeciwnie, szczęśliwi ludzie żyją dłużej.

Dekalog szczęśliwego człowieka

1. Nie narzekaj!

To, że sobie ponarzekasz nie zmieni sytuacji i nie rozwiąże twoich problemów a przebywanie z tobą nie będzie przyjemne dla otoczenia. Chroniczne narzekanie nie pozwala ruszyć się z miejsca.

2. Skończ z czarnowidztwem!

Zakładanie z góry, że coś ci źle wyjdzie powstrzymuje nas od działania. Warto pomyśleć, że życie nie składa się z samych porażek lecz także sukcesów.

3. Nie wyolbrzymiaj!

Każdy ma złe i dobre doświadczenia. Znajdź sposób aby wyciągać z nich wnioski. Co nas nie zabije to nas wzmocni.

4. Wyjdź do ludzi! Nie siedź w domu!

Przebywanie z ludźmi dobrze wpłynie na twoje samopoczucie. Zafunduj sobie od czasu do czasu wypad ze znajomymi albo spotkanie z przyjaciółmi.

5. Nie zamiataj problemów pod dywan!

Problemy same nie znikną, wręcz przeciwnie mogą się nawarstwiać i okazać się trudne do rozwiązania. Gdy opracujesz strategię wcześniej, wcześniej się ich pozbędziesz.

6. Nie uzależniaj szczęścia od pieniędzy!

W pogoni za dobrem materialnym możesz stracić czujność i nie zauważyć ważnych chwil. Wypracuj w sobie właściwy dystans i balans.

7. Nie bądź zazdrosny i zawistny!

Porównywanie się z innymi prowadzi do wiecznego niezadowolenia z siebie. Pamiętaj, że nie wiesz przez co przechodzi dany człowiek, jakie ma problemy, co musiał poświęcić, żeby (jak ci się wydaje) miał lepsze życie od twojego.

8. Rusz się!

Leżenie i nicnierobienie to nie jest dobry pomysł. Jeśli nie wkładasz wysiłku w swój rozwój, stoisz w miejscu.

9. Nie traktuj siebie jak ofiarę!

Uwierz w siebie. Traktowanie siebie jako „ofiarę” z góry zakłada, że nasze życie jest pasmem nieszczęść, a my nie mamy wpływu na to jakie ono jest. Nic bardziej mylnego!

10. Żyj tu i teraz!

Doceń to co masz i ciesz się małymi rzeczami. Tylko czekając na lepsze czasy tracisz piękne momenty swojego życia.

A dla Was czym jest szczęście?

35 Comments

 1. Rodzice powinni uczyć tego swoich dzieci 😉 Niby proste, oczywiste, a często zapominamy o tym, że np. narzekając, wcale nie poprawimy tym naszej sytuacji, nic nie zmieni się na lepsze.

  Reply
 2. Trudno mi powiedzieć, czym dla mnie jest szczęście. Nie zastanawiam się nad tym, staram się nie uzależniać szczęścia od jakichś wydarzeń. Kiedyś tak robiłam i nie wyszło mi to na dobre. Zgadzam się z punktami, które przedstawiłaś. Muszę się tylko nauczyć, jak przestać traktować siebie jak ofiarę. to moja słaba strona.
  Kinga ostatnio opublikował…Twoja firma w social mediach — recenzjaMy Profile

  Reply
 3. Na wstępie napiszę, że jestem dumna z bycia Polką, ale niestety posiadam niektóre z wad, które wyżej wypisałaś. Przede wszystkim jestem mistrzynią w czarnowidztwie. Od jakiegoś czasu mieszkam zagranicą, a mianowicie w Szwajcarii, której obywatele są ponoć najszczęśliwsi i to widać. Myślę, że Polacy powinni zdecydowanie więcej się uśmiechać i życzyć drugiemu człowiekowi dobrze.

  Reply
  1. magda Author

   Masz rację, Polacy za mało się uśmiechają. Widać to szczególnie jak przyjedzie się z pobytu w innym kraju.

   Reply
 4. Ale mądra z Ciebie dziewczyna 🙂 Aż miło czytać takie motywujące wpisy. Trudno mi zdefiniować oficjalnie czym jest dla mnie szczęście, bo tak naprawdę ciągle go szukam. Pamiętam wszystkie miłe chwile (a przynajmniej staram się pamiętać większość), bo wtedy czuję się lepiej, poprawia mi to humor i myśląc o nich mogę powiedzieć: „tak smakuje szczęście”. Są jak kawałki pysznego tortu albo kosteczki ulubionej czekolady 🙂 Czym jest szczęście dla mnie na chwilę obecną? Przede wszystkim zdrowie, mądre rozmowy z wartościowymi osobami, pasja 🙂
  http://olamabloga24.blogspot.com/ Aleksandra Kasprzyk ostatnio opublikował…Drugi raz… Ulubieńcy marca 2016.My Profile

  Reply
 5. Kiedyś czytałam (jeszcze będąc studentką) wyniki ankietowania jednego z profesorów polonistyki, jak obcokrajowce odbierają Polaków. Niestety nie było tam superlatywów, co do polskich emocji. Na pierwszym miejscu znalazło się „dużo narzekają”. Chciałabym zaprzeczyć, ale to się rzuca w oczy, kiedy przyjeżdżasz do Polski i zaczynasz poznawać ludzi.
  Ale nie wszystko przecież jest tak źle, jeżeli są tacy, jak Ty, którzy to widzą i pragną zmian.
  Jewgienia ostatnio opublikował…Medytacja Szczęścia i MiłościMy Profile

  Reply
 6. Do Twojej listy dodałabym od siebie jeszcze rozwijanie siebie, swoich zainteresowań, żeby w tym codziennym życiu nie zapomnieć o swoich pasjach. 🙂 To naprawdę potrafi poprawić humor tak na co dzień i uszczęśliwić na dłuższą metę!
  Adzik tworzy ostatnio opublikował…Ręczny boa, czyli…My Profile

  Reply
 7. 6 i 7 punkt bardzo ważny.
  Cenie sobie takie wpisy. Każdy z nas powinien mieć taki mini „dekalog” szczęśliwego człowieka i zaglądać do niego w chwilach zwątpienia.

  Reply
 8. Oj tak, niby jesteśmy szcześliwi, ale zawsze znajdziemy jakieś ale…a niekiedy wystarczyłoby przemilczeć, nie powiedzieć trzech słów za dużo, i może inna osoba też byłaby dzięki nam bardziej szczęsliwa? Fajne te przykazania 🙂 Oby każdy dał radę wprowadzić je w życie!

  Reply
 9. To jest tak, że wszyscy o tych zasadach wiedzą, ale zapominają w momentach w których powinno się je wdrożyć. Dobrze jest o nich przypominać. Lubię takie posty.

  Reply
 10. Samo sedno. Każda z Twoich porad jest mi znana, ale czasami tak trudno im sprostać. I to najczęściej przez lenistwo lub zasiedzenie. Najtrudniej zrobić pierwszy krok. Może ja sobie to wydrukuję i powieszę na ścianie? :))
  Agnieszka ostatnio opublikował…Pączki z piekarnikaMy Profile

  Reply
 11. Aga

  Ale piękny post! Chce się żyć od razu:) bardzo bardzo ważny dla mnie jest punkt 6 i 10:)) należą do mojej osobistej filozofii życiowej…ja bym jeszcze dodała bądź wdzięczny..:)
  Ściskam szczęśliwie:))
  Aga ostatnio opublikował…Być jak Steve Jobs.My Profile

  Reply
  1. magda Author

   Cieszę się, że spodobał się Tobie ten post 🙂 To dla mnie bardzo motywujące. Dziękuję za wsparcie! Dla mnie bardzo ważny jest punkt 2, ciągle z tym walczę 😉

   Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge