LIFESTYLE

Z WIZYTĄ U HRABIEGO W KOZŁÓWCE

Pałac w Kozłówce

SONY DSO tym jak niezwykłym miejscem jest Pałac Zamoyskich w Kozłówce (wieś koło Lubartowa, woj. lubelskie) przekonał się sam oficer Armii Czerwonej, który w lipcu 1944r. wyważył drzwi opuszczonej przez rodzinę Zamoyskich posiadłości i stanął oniemiały. Jego oczom ukazały się setki obrazów w złoconych ramach, kryształowe lustra, marmurowy kominek zbudowany na wzór tego w Wersalu. Cenne starodruki, bogato zdobione meble i rzeźbione zegary to wszystko miało spłonąć, lecz radziecki oficer nie miał serca aby wydać taki rozkaz. Nakazał pozabijać drzwi i wszystkie okna, postawił strażnika, który miał pilnować majątku polskiego arystokraty. W ten o to sposób pałac zachował się w bardzo dobrym stanie, a zwiedzając to miejsce ma się wrażenie, że czas się tam zatrzymał a z komnaty wyjdzie zaraz sam hrabia. Miejsce to zostało niezniszczone przez armię niemiecką, radziecką, ani także lata komunizmu.

Kozłówka

Kozłówka

Kozłówka

Chociaż historia pałacu sięga XVIII wieku to dopiero rok 1903 okazał się przełomem, kiedy hrabia Konstanty Zamoyski nie szczędząc pieniędzy założył tu ordynację. Jego ambicją było stworzenie miejsca nie odbiegającego przepychem od tych w innych częściach Europy. Dlatego też urządzając pałac kazał wzorować się na dziełach z Florencji czy Wersalu. Oprócz przepięknych marmurowych pieców, mosiężnych szaf i zbioru ponad 7 tysięcy książek, można tu zobaczyć niezliczoną ilość porcelany chińskiej, japońskiej, francuskiej i niemieckiej.

Kozłówka

Kozłówka

Kozłówka

KozłówkaKozłówka

Kozłówka

Kozłówka

Jak na tamte czasy, pałac był bardzo nowoczesnym obiektem, wyposażonym w kanalizację i wodociąg. Zamoyscy lubili nowinki techniczne, unikatowy na skalę europejską luksus nowoczesnych łazienek zawitał do Kozłówki. Umywalka z marmurowym blatem, bidet czy naczynie do mycia nóg przyciągają uwagę. Nowinką był też fortepian, ale z przystawką, na której umocowane były perforowane rolki taśmy, dzięki której instrument mógł grać różne melodie. Takich taśm Zamoyscy mieli kilkaset, więc muzyka rozbrzmiewała tam całymi dniami.

Kozłówka

Kozłówka

Kozłówka

Oprócz samego pałacu można tu zwiedzać kaplicę, powozownię, zobaczyć wystawę socrealizmu a także pospacerować po pięknym ogrodzie. Atrakcją, szczególnie dla dzieci są dwa pawie, które swym dostojeństwem dodają ogrodowi niezwykłego uroku.

Ciekawostką jest, że pomimo przepięknego wyposażenia pałacu, okazuje się, że najbardziej wartościowe rzeczy zostały niegdyś wywiezione do Warszawy przez jedną z właścicielek majątku. Chciała ona uchronić je przed zniszczeniem w czasie wojny. Przewrotny los chciał, że właśnie te przedmioty zostały zniszczone w trakcie  powstania warszawskiego. Patrząc na to co pozostało w Kozłówce, można sobie tylko wyobrazić jak piękne i kosztowne były wywiezione eksponaty. Dzisiaj niektóre pomieszczenia są strzeżone, wyposażone w alarm. Okazuje się, że w 1977r. w czasie gdy otwierano tutaj muzeum, ówczesny minister kultury „wypożyczył” sobie do domu dziesięć eksponatów. Zaraz potem zmarł. Dziewięć z nich odnaleziono później w domu jego kochanki, która nawet nie miała pojęcia o ich wartości. Jeden eksponat nie wrócił do muzeum do dzisiaj.

Karnet obejmujący wszystkie miejsca na terenie pałacu kosztuje 30zł. Dzieci do lat 7 mają wstęp wolny. Warto wybrać się tam w środę, gdyż wtedy nie musimy płacić za wejście do pałacu.

W przypałacowym lasku, wydzielona jest strefa na piknik, stoły, murowany grill. Obok duży plac zabaw dla dzieci, w pobliżu ptaszarnia.

Pałac w Kozłówce to urokliwe miejsce warte odwiedzenia.

52 Comments

 1. Jestem pod wrażeniem, nie tylko tych zapierających dech eksponatów ale i historii!!! Bardzo ciekawe miejsce, obym miała okazję byc w okolicach i odwiedzić, bo jestem zachwycona

  Reply
 2. Bardzo fajny wpis. Niezbyt interesuje się historią (to dla mnie czarna magia), ale Twoje opisy i zdjęcia zachęcają by bliżej zapoznać się z historią Pałacyku.

  Reply
 3. Fajnie, że w środę wstęp jest bezpłatny. Z resztą 30 zł to też nie majątek, bo miejsce robi wrażenie! Widać, że właścicielom pałacu się powodziło 🙂 Dobrze, że miejsce zostało strzeżone i zachowały się wszystkie drogocenne obrazy, złota i srebra.
  Gadulec ostatnio opublikował…Camiguin i tajemniczy Hibok-HibokMy Profile

  Reply
 4. Byłam kiedyś. Właśnie w środę, choć zapamiętałam to jako czwartek. Bardzo lubię takie miejsca, gdzie czuć obecność codzienności z innych wieków. W Malacce w Malezji zwiedziłam chyba wszystkie domy chińskich przedsiębiorców z początków 20 wieku. Jeśli przypadkiem kiedyś się tam znajdziesz – warto! 🙂
  Hamak Life ostatnio opublikował…Wsiąść do pociąguMy Profile

  Reply
 5. Ola

  Bardzo ciekawa opowieść o historii pałacu w Kozłówce i przepiękne zdjęcia. Miejsce godne odwiedzin . Byłam tam kilka razy.

  Reply
  1. magda Author

   To, że byłaś tam kilka razy świadczy o tym jak niezwykłe jest to miejsce. Ja też jeszcze tam wrócę i cieszę się, że pokazałam pałac swojej sześcioletniej córce. Była zachwycona!

   Reply
 6. Znam to miejsce bardzo dobrze. Faktycznie jest magiczne i ma się wrażenie zatrzymania czasu, tak jak piszesz. Zamoyscy mieli świetny zmysł estetyczny i mimo ogromnego przepychu całość utrzymana jest ze smakiem. Świetne zdjęcia, rewelacyjnie ujęłaś na nich piękno Pałacu. Aż chcę tam wrócić, bo już dawno nie byłam 😉 Recenzja bardzo zachęcająca ! Pozdrawiam 🙂

  Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge