LIFESTYLE

CUDOWNIE OCALONA

bahia

W życiu zdarzają się sytuacje, które trudno ogarnąć rozumem, nijak nie można ich logicznie wytłumaczyć i znaleźć odpowiedzi na pytanie „Jak to się mogło zdarzyć?”. Większość ludzi nazywa je cudami. Osobiście nie wierzę w cuda. Jeśli w cokolwiek wierzę to w siłę przypadku i wolę przetrwania, wolę życia. Ta książka jest właśnie o tym.

„Cudownie ocalona” to historia 13-letniej dziewczynki, która jako jedyna przeżyła katastrofę samolotu Airbus 310 z ponad 150 pasażerami na pokładzie. Maszyna roztrzaskała się na Oceanie Indyjskim w pobliżu Komorów dokąd leciała z mamą mała Bahia. Było to 30 czerwca 2009 roku. Dziewczyna bardzo chciała poznać kraj swojego pochodzenia. Mieszkała we Francji z matką, rodzeństwem i ojcem, który jest jedynym żywicielem rodziny. Podróż miała być nagrodą za bardzo dobre wyniki w nauce. Ojciec po zebraniu funduszy, kupił dwa bilety. Rodzina długo przygotowywała się do wyjazdu, kupiła swoim kuzynom prezenty, lecz czuła cały czas niewytłumaczalny lęk. Mimo tego matka z córką zdecydowały się na wylot. Bahia podziwiała widoki zza okna samolotu i obserwowała pasażerów aż do momentu tragedii, tuż przed lądowaniem. Wiadomość o katastrofie rozeszła się błyskawicznie i dotarła do ojca Bahii. W jednej chwili stracił żonę i córkę. Przepełniony bólem, po kilku godzinach, dowiaduje się jednak, że dziewczynka żyje.

Wspomnienia nastolatki zostały napisane z pomocą Omara Guendouza, prostym i zwięzłym językiem, charakterystycznym dla 13-latki. Dzięki temu książka jest jeszcze bardziej autentyczna i wiarygodna, czyta się ją błyskawicznie. Dziewczynka opisuje sytuację, w jakiej się znalazła nie do końca zdając sobie sprawy z tego, co się wydarzyło. Trzymając się dryfującej części samolotu rozmyśla o swojej rodzinie, przyjaciółce i wspomina ważne momenty w swoim życiu. Niesamowita siła trzyma ją przy życiu i pozwala jej przetrwać w zimnej wodzie przez wiele godzin aż do momentu ocalenia przez przypadkowego rybaka. Motywuje ją myśl o matce, która w mniemaniu dziewczynki czeka na nią na lotnisku. Bahia, bowiem cały czas myśli, że wypadła przez okno samolotu. To, że ocalała sama określa cudem, tym bardziej, że nie umiała pływać, nie miała kamizelki ratunkowej i zapiętych pasów bezpieczeństwa.

Pełna emocji książka, nie tylko emocji Bahii ale również jej ojca, który wysłał córkę z matką w tę podróż pomimo sprzeciwu żony, pokazuje ile siły może w sobie wykrzesać człowiek w ekstremalnych sytuacjach. Bo silna musiała być nie tylko Bahia, lecz także jej ojciec i mężczyzna, który ją wyłowił. Emocje Bahii – przerażenie, smutek, nadzieja i w końcu wyrzuty sumienia, że jako jedyna przeżyła katastrofę są wyczuwalne na każdej stronie książki.

Uwielbiam literaturę faktu, pozwala mi się bardziej wczuć w rolę bohatera i przeżywać jego losy.”Cudownie ocalona” to niezwykle poruszająca opowieść z pięknym, wyciskającym łzy z oczu zakończeniem.

37 Comments

 1. Przerażająca historia. Od samego wstępu mam dreszcze. Odkąd zostałam mamą wszelkie opowieści o tym, jak dziecku się dzieje krzywda, traci rodziców lub widzi coś, czego dziecięce oczy widzieć nie powinny robią na mnie jeszcze większe wrażenie.

  Reply
 2. Najbardziej lubię książki oparte na faktach. Nie jestem sobie w stanie wyobrazić ile odwagi w sobie musiała mieć ta dziewczynka. Takie wydarzenie to chyba trauma do końca życia. Cała książka wydaje się wciągająca za sprawą Twojej recenzji.
  Pozdrawiam serdecznie 🙂

  Reply
  1. magda Author

   Czyta się bardzo szybko i lekko, ale fakt książka chwyta za serce. Cieszę się, że podoba Ci się nowa odsłona bloga :).

   Reply
 3. Książki o ekstremalnych przeżyciach zawsze mnie wzruszają, tym bardziej jeśli są napisane na faktach. A narracja dziewczynki z pewnością jeszcze bardziej to potęguje. Dzięki za polecenia ciekawej pozycji 🙂

  Reply
 4. Niezwykłe. Nie słyszałam chyba o tym zdarzeniu, a jeśli słyszałam, to po tylu latach uleciał mi z pamięci. Niesamowite, jaką siłę musiała mieć ta dziewczynka, że to przetrwała.

  Czytałaś „Niezłomnego”? Skoro lubisz literaturę faktu, to ten tytuł mógłby Cię zainteresować – tam główny wątek jest podobny (żołnierz ocalały z katastrofy, tygodniami dryfujący po wodach oceanu).
  Klaudyna ostatnio opublikował…[KSIĄŻKA] Inferno, Dan BrownMy Profile

  Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge