D.I.Y., DOM I WNĘTRZE

EFEKT POMARSZCZONEJ SKÓRY NA ŚCIANIE

ściana pergameno

Muszę przyznać, że pomysł na taką ścianę nie przyszedł nam do głowy od razu. Wziął się głównie z tego, że ściany choć w nowo wybudowanym domu były gładkie, to w miejscu gdzie padało światło przez okno dachowe widoczne były najmniejsze nierówności i niedoskonałości. Choć położyliśmy gładź na mokro, która miała zniwelować defekt, niestety nadal nie wyglądało to dobrze. Wtedy odkryliśmy coś co daje efekt marszczonej skóry przyklejonej do ściany.

ściana efekt marszczonej skóry

Jest to pergaminowy papier, który przykleja się do ściany i to od nas zależy jaką strukturę, fakturę i jakie „żyłki” stworzymy. Jest to dosyć pracochłonne zajęcie wymagające cierpliwości i troszkę precyzji. Przygotowanie ściany to oczyszczenie jej z pyłu, oczywiście musi być sucha. Zanim zaczniemy przyklejać papier można użyć farby podkładowej, ale nie jest to konieczne. My ominęliśmy ten krok. Należy przygotować natomiast papier, tzn.  podzielić go na mniejsze kawałki, ale nie większe niż 3m² (odrywając je od siebie) i zgiąć je w taki sposób aby otrzymać pożądany wzór, a następnie rozprostować. Za pomocą wałka lub pędzla nakładamy klej na ścianę jednorazowo na powierzchnię o wielkości przygotowanego papieru.

pergameno

Cały trick polega na tym, żeby  przyklejać i formować kawałki tak żeby „żyłki” i zgięcia się ze sobą łączyły. Przyklejając papier naciągamy go i używamy wałka, aby pozbyć się nadmiaru powietrza i żeby pergamin dobrze przylegał do  ściany. Każdy kolejny arkusz przyklejamy na tzw. „zakładkę”. Przyklejony materiał zostawiamy do wyschnięcia na około 6 godzin. Po tym czasie nakładamy specjalny lakier wymieszany z wybranym przez siebie barwnikiem jednorazowo na powierzchnię ok. 1m². Następnie delikatnie rozcieramy gąbką lub pacą gąbkową by nie pozostawić smug. Dobrze jest położyć farbę dwa razy by uzyskać bardziej dekoracyjny efekt. Zobaczcie jak prezentuje się w przedpokoju.

przedpokój

Nasza „skórzana ściana”  w jednym miejscu ma wysokość ponad 5 metrów, gdyż „ciągnie się” od parteru aż prawie pod sam dach. Efekt jest niesamowity.

42 Comments

 1. Ciekawy efekt. Kocham skórę i wyroby skórzane, ale coś sprawia, że chyba nie zdecydowałabym się na takie rozwiązanie u siebie… być może to kwestia koloru.. Tak czy siak wygląda ciekawie, pasuje do przedpokoju, a ilość włożonej pracy zasługuje na pochwałę. Pozdrawiam! 🙂

  Reply
 2. Ja się zgadzam z Szymonem, też widziałabym to w bardziej ,,atłasowych” kolorach. Może wino albo butelkowy zielony… Ale i tak to bardzo oryginalne i na pewno w tym kolorze pasuje lepiej do reszty domu 🙂

  Reply
 3. Ola

  Fajny pomysł – wygląda bardzo oryginalnie, no i wykonanie wydaje się być w zasięgu nawet tych mniej „technicznie” obdarzonych 🙂 Dzięki za inspirację!

  Reply
 4. Bardzo ciekawy efekt! Podobny mają moi rodzice w kuchni, ale w połączeniu z jasną farbą. Wygląda kompletnie inaczej 🙂 Efekt końcowy zależy pewnie w dużej mierze od użytego koloru bazowego 🙂 Pozdrawiam!

  Reply
 5. No proszę, tyle lat pracuję w branży wnętrzarskiej, niejedno na ścianie widziałam, ale czegoś takiego – nigdy. Bardzo oryginalny efekt, niepowtarzalny. Gratuluję.

  Reply
 6. Bardzo ciekawy efekt i szczerze mówiąc z taką ścianą spotykam się po raz pierwszy! 🙂 Ale wygląda to fajnie i przede wszystkim tak inaczej niż gładka ściana. Muszę się rozejrzeć za inną kolorystyką tego papieru. 🙂

  Reply
 7. No proszę kochana 🙂 pamiętam jak jakieś 8 lat temu siostra bawiła się z podobnymi fakturami na ścianach wszystko wraca do łask 🙂
  Super Wam wyszło 😉

  Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge