D.I.Y.

JAK FARBOWAĆ RYŻ?

JAK FARBOWAĆ RYŻ

Wczoraj Pani z Mariki klasy poprosiła, aby dzieci przyniosły farbowany ryż do wykonania jesiennej pracy plastycznej. Przyznam, że wcześniej nie słyszałam o zabarwianiu ryżu, więc pomyślałam, że może komuś się przyda krótka instrukcja na wypadek takiej pracy domowej. Nie jest to wcale skomplikowane, ale trzeba zarezerwować kilka godzin aby ryż mógł wyschnąć.

Co będzie potrzebne?

 • kolorowa bibuła
 • miseczki
 • ciepła woda
 • ręcznik papierowy

farbowanie ryżu

Do miseczek wrzucamy kawałki bibuły. Jeden kolor- jedna miseczka.

farbowanie ryżu

Następnie zalewamy bibułę ciepłą wodą i czekamy aż kolory puszczą (ok.20 min). Po tym czasie wyjmujemy bibułę, wyciskamy z niej nadmiar wody i wrzucamy do miseczek ryż.

farbowanie ryżu

Czekamy aż ryż zacznie przybierać odpowiednie barwy. Im dłużej trzymamy w wodzie ryż, tym kolor jest ciemniejszy.

farbowanie ryzu

Wysypujemy ryż na ręcznik papierowy i zostawiamy do wyschnięcia. Podłożyłam pod ręczniki folię  aby nie przemokły.

farbowanie ryżu

Gotowe!

39 Comments

 1. Przez moment zastanawiałam sie, czy te farbki aby zdrowe. Dopiero potem doczytałam, że to nie do jedzenia 😉 Swoją drogą, nie wiem, czy bym była szczęśliwa z takich zadań – zwłaszcza, że znając moje dzieci, dowiedziałbym się o tym, że mają go przynieść w ostatniej możliwej chwili.

  Reply
 2. cudne!! Przyznam Ci się szczerze, że kiedy przeczytałam tytuł, myślałam, że to jakaś przenośnia. Coś filozoficznego. W życiu bym nie wpadła na to, że po pierwsze można prosić o przyniesienie farbowanego ryżu, a po drugie, że można zafarbować ryż! normalnie koło po raz drugi!! eureka! cudowne.

  Reply
 3. Tego sposobu nie znałam 😉 super 😉 wypróbujemy kiedyś. U nas na razie było jedynie farbowanie ryżu produktami spożywczymi – mój partner jak przyrządza domowy gyros to często do ryżu dodaje curry i wychodzi żółty.

  Reply
 4. Fajne, muszę sobie gdzieś to zapisać, może pobawię się w takie coś z dziećmi. Zastanawiam się tylko, dlaczego dzieci muszą robić takie dzieci w domu, skoro mogli by taki ryż przygotować w szkole a później z niego zrobić pracę. Nie, nie jeste z tych eniwych rodziców, którym nic się nie chce, sama robię dużo fajnych rzeczy z maluchami, ale przy moich godzinach pracy, dodatkowych zajęciach dzieci, trudno by było zająć się farbowaniem ryżu tak z dnia na dzień.
  No, ale nie o tym ten wpis.
  Będzie zdjęcie pracy już z tego ryżu wykonanej?

  Reply
 5. WOW! 😀 Na początku myślałam że to ryż farbowany do jedzenia 😀 hahaha ale jakie później było moje zdziwienie 😀 To genialny pomysł, wiedziałam o tym że bibuła farbuje, ale nie miałam pojecia że można nią zafarbować np ryż 😀

  Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge