LIFESTYLE

SZCZĘŚCIE SPRZYJA ODWAŻNYM

www.iluzjon.fn.org.pl
www.iluzjon.fn.org.pl

Pierwszy był Terencjusz, który już w starożytności powiedział „Fortes Fortuna Adiuvat – Śmiałym szczęście sprzyja”.  Trudno się z tym nie zgodzić. Ludzie, którzy podejmują ryzyko, nie boją się przeciwności losu i „wyciągają ręce po swoje”, częściej odnoszą sukcesy, ale także bardziej narażeni są na porażki. Nie przeszkadza im to w decydowaniu w (zdawałoby się) beznajdziejnych sytuacjach, bo zawsze widzą szklankę w połowie pełną. Czy tak było w przypadku bohaterek filmu „Szczęście sprzyja odważnym”?

Dwie dziewczynki z Wietnamu – Linh (11lat) i jej młodsza siostra (9 lat) muszą stawić czołom problemom, z którymi niejeden dorosły człowiek mógłby sobie nie poradzić. Ich matka, nielegalna imigrantka, mieszkająca z córkami w Niemczech, nagle musi wracać do Wietnamu, aby zaopiekować się chora matką, która właśnie miała wylew. Jest zmuszona zostawić dziewczynki bez opieki. Starsza siostra musi zaopiekowac się młodszą, a także zająć się rodzinną restauracją. Nikt nie może się dowiedzieć, że dziewczynki zostały same. Jednak prawda niedługo wychodzi na jaw, gdy wścibska koleżanka z sąsiedztwa, Pauline obserwuje sąsiadów przez teleskop i odkrywa skrywaną tajemnicę. Odrzucona przez równieśników i prześladowana w szkole szpieguje całą okolicę.  Początkowo szantażuje dziewczynki, niedługo potem zaprzyjaźnia się z nimi. Młodsza siostra Linh przysparza wiele kłopotów, z czym wiążą się wizyty policji i opieki społecznej w domu dziewczynek. Czy uda im się uchronić przed domem dziecka? Czy ich matka będzie deportowana?

Film „Szczęście sprzyja odważnym” podejmuje bardzo ważne i aktualne tematy związane z młodością, szkołą, przyjaźnią i multikulturowością. Jak to zwykle w życiu bywa, przyjaźń wystawiona jest na wiele prób, a zanim dojdzie do szczęśliwego zakończenia, dziewczynki będą musiały zderzyć się z problemami całkiem obcymi dla przeciętnego dziecka. Linh przytłaczją obowiązki, którymi została obarczona, biała przyjaciółka jest zupełnie nieakceptowana przez kolegów w szkole i nierozumiana przez rodziców, a młodsza z Wietnamek przysparza coraz więcej kłopotów.

„Szczęscie sprzyja odważnym” to kino familijne, polecane dla dzieci od lat 6. Warto obejrzeć, choćby ze względu na to, że niemiecki obraz życia w blokowisku niczym zbytnio sie nie różni od polskiego. Ponadto zjawisko wielokulturowości jest nam coraz mniej obce. W Polsce żyje coraz więcej osób innej narodowości, wielu z nich boryka się z podobnymi problemami dotyczącymi chociażby uregulowania statusu pozostawania w naszym kraju.  Problemy związane z dojrzewaniem i koleżeństwem są uniwersalne na całym świecie. Z tych powodów szczerze polecam obejrzenie tego filmu z dziećmi.

Jedyne co mi nie daje spokoju to czy rzeczywiście matka dziewczynek musiała je zostawić same…

www.kulturaonline.pl
www.kulturaonline.pl

A mój sposób na szczęscie? Zajrzyjcie tu :).

60 Comments

 1. Cieszę się, że trafiłam tutaj – na Twoją recenzję filmu. Chętnie go obejrzę, bo temat jest ciekawy i ważny. Tego typu filmy powinny pojawiać się częściej, bo dotykają istotnych i ponadczasowych problemów, takich jak dzieciństwo, przyjaźń, koleżeństwo. A także pokazują, jakie dramaty rodzinne i przeciwności losu dzieją się dookoła nas, choć często nie zdajemy sobie z nich sprawy.

  Reply
 2. Historia rzeczywiście brzmi niewiarygodnie. Na pewno może być sporą lekcją życia – nie tylko dla dzieci, ale też dla tej nieco starszej widowni…

  Reply
 3. Nie słyszałam wcześniej o tym filmie, ale po Twoim artykule chętnie go obejrzę. I też zastanawiam się nad Twoim pytaniem, czy matka musiała zostawiać córki same. Nie mogła poprosić o pomoc znajomych? Zazwyczaj imigranci, na dodatek z jednego kraju, zazwyczaj w miarę trzymają się razem?

  Reply
 4. Karol Andras

  To musi być niezła szkoła życia, bez matki, w obcych kulturowo mieście. Będę ten film pokazywać moim dzieciom, jak trochę podrosną 🙂

  Reply
 5. ….a gdyby tak pozostawić niektóre dzieci samym sobie….czasami mi się wydaję, że za bardzo wyręczami dzieci/ młodzież z podstawowych obowiązków. Później jest „szok”, a to ja jestem odpowiedzialny za to? Nie mam dzieci, ale pracuję z dziećmi, stąd ten wniosek…;)

  Reply
 6. Brzmi ciekawie. Chętnie zerknę na ten film, choć na tę chwilę trudno mi usprawiedliwić matkę, która zostawia dzieci same i do tego zostawia im jeszcze restaurację na głowie.

  Reply
 7. Iga

  No to mam film na piątkowy wieczór:) zgadzam sie ze zdaniem rozpoczynającym wpis. Niestety bez porażek nie ma sukcesów. Pozdrawiam.

  Reply
 8. Tam na dalekim wschodzie kultura jest całkiem inna, więc też nie można matki tak osądzać, ale ja nie potrafiłabym zostawić dzieci bez opieki na dłużej niż 24 godziny (w tym wieku co bohaterki oczywiście). Teraz jak są takie małe, to już w ogóle. Ciekawa recenzja, chętnie obejrzę 🙂

  Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge