KUCHNIA

JAK SZYBKO OCZYŚCIĆ KURKI?

kurki 1

Uwielbiam lato. Nie tylko ze względu na pogodę i urlop, ale także możliwość grzybobrania. Zbieranie grzybów mam zaszczepione od dziecka, a wypady na kurki lubię najbardziej. Zwykle robimy z nich tradycyjny sos z cebulką i śmietaną, ale dzisiaj udało nam się przyrządzić coś dużo lepszego. Poza tym podzielę się z Wami patentem na to jak oczyścić kurki tak, aby piasek nie zgrzytał między zębami. Dotychczas najpierw myłam grzyby, następnie gotowałam ok 2 min. w garnuszku. Dzisiaj użyłam drugiego sposobu, który jest lepszy, bo nie dość, że szybciej pozbywamy się pachu to jest bardziej efektywny. A zatem, nie myję kurek, staram się nożykiem pozbyć jak najwięcej piasku, odcinam końcówki brudnych korzonków. Wsypuję grzyby do miski i obsypuję dużą łyżką soli.

kurki 2

Zalewam kurki wrzątkiem tak, aby woda je całkowicie pokryła. Mieszamy.

kurki 3

Po około 2 minutach, piasek i inne nieczystości opadają na dno.

kurki 4

Wyławiam kurki sitkiem i płuczę pod bieżącą wodą. Teraz grzyby są gotowe do przyrządzenia :). W następnym wpisie, przedstawię Wam najpyszniejszy przepis na kurki!

 

19 Comments

 1. Łał, szybka rzecz, bo powiem szczerze, że kurki to fajne grzybki tylko właśnie z czyszczeniem są problemy. U mnie również tradycje grzybiarskie bardzo silnie zakorzenione, tylko czekać na sezon. Najbardziej lubię zbierać grzyby z lasó iglastych. W ostatnim roku byłam w liściastych i jak dla mnie to inny sport!

  Reply
 2. Ola

  Taki prosty sposób, a jednak mało znany. Dzięki za to że się nim z nami podzieliłas.Myślę, że można go wykorzystać przy myciu innych grzybów.

  Reply
 3. Fajny sposób na kurki! Ja też kocham lato i początki jesieni za to, że można spacerować po lesie i zbierać grzyby. Fakt obieranie do najprzyjemniejszych nie należy, tym bardziej rada się przyda 🙂 Owocnych grzybobrań.

  Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge