Naprawa pokrycia z blachy

Pojawienie się rdzy na blasze oznacza, że w tym miejscu w stosunkowo krótkim czasie nastąpi przeciek. Dlatego też konieczne są okresowe przeglądy pokrycia dachowego z blachy, a w przypadku stwierdzenia rdzawych plam należy je likwidować w sposób następujący: miejsce wystąpienia rdzy zwilżyć naftą i prze-myć dokładnie, przetrzeć papierem ściernym aż do likwidacji rdzy, następnie pomalować pokostem, a po wyschnięciu farbą podkładową i następnie farbą nawierzchniową imitującą kolor blachy (np. przy blasze cynkowej kolor cynku). Nieduże pęknięcia i dziury naprawiamy po oczyszczeniu z rdzy przez przy lutowanie na nie łatek z takiej samej blachy, z jakiej jest wykonane pokrycie.

Miejsca te też można naprawić za pomocą łatek z płótna workowego naklejonego na kit miniowy lub masę bitumiczną. W żadnym wypadku nie można przybijać łatek gwoździami do deskowania. Lutowanie polega na łączeniu dwóch blach na gorąco stopem cyny z ołowiem lub stopem cynku ołowiu i kadmu zwanym lutem. Oprócz lutu musimy mieć lutownicę, którą podgrzewa się na ogniu, lub bardziej sprawną i wygodniejszą w obsłudze lutownicę elektryczną, kamień salmiak do czyszczenia nagrzewanej lutownicy oraz chlorek cynku do oczyszczenia miejsca połączeń elementów lutowanych.

Kolejne czynności przy lutowaniu blachy są następujące:

–              miejsca łączone należy oczyścić szczotką drucianą lub papierem ściernym z rdzy, starej farby, tłuszczu itp., i dopasować do siebie łączone płaszczyzny,

–              pędzelkiem zamoczonym w chlorku cynku należy przemyć powierzchnię przeznaczoną do połączenia,

–              nagrzaną lutownicę potrzeć o kawałek salmiaku i dotykając końca pałeczki lutu rozprowadzić go równomiernie na styku łączonych elementów. Na rys. 22 pokazano kolejność czynności. Po ostudzeniu połączenia zdjąć nadmiar lutu pilnikiem. Przy większej liczbie dziur lub przy większych uszkodzeniach w pokryciu najwłaściwsza będzie wymiana całego arkusza blachy na nowy. Nowe wymieniane arkusze mocuje się do deskowania za pomocą żabek wpuszczonych do rąbków. Rąbki starego pokrycia obcina się nożycami blacharskimi.

Podobne